12 września w Centrum Handlowym SARNI STOK odbędzie się w godz. 9.00-17.00  kolejna zbiórka surowców wtórnych.

Na uczestników czeka rekordowa ilość 5000 sadzonek drzew i 4000 sadzonek kwiatów.

Zachęcamy wszystkich do zbiórki surowców wtórnych, które 12 września będzie można wymienić na sadzonki drzew lub kwiatów.  Każdy, kto przyniesie do CH Sarni Stok-  20 puszek lub 20 butelek (PET lub szklanych), a także 10 kg makulatury otrzyma od leśników sadzonkę drzewka. Podczas akcji  zbieramy także elektrośmieci.

Zebrane surowce zostaną sprzedane, a  za środki kupione rowery dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych w ramach naszej akcji rowerpomaga.pl

Partnerem akcji jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Miasto Bielsko-Biała oraz Zakład Gospodarki Odpadami. W akcji biorą udział leśnicy z nadleśnictw: Bielsko, Ustroń, Węgierska Górka i Wisła

22 lutego zapraszamy na Charytatywny Kiermasz Zabawek do Galerii Sfera.

Tym razem współpracujemy z fundacją MYSIKRÓLIK, która ratuje dzikie zwierzęta i prowadzi dla nich w Bielsku-Białej ośrodek rehabilitacji.

Mamy coraz więcej problemów z naszymi odpadami. Wiszą nam nami kary za niedotrzymanie limitów odzysku surowców wtórnych, które sami wynegocjowaliśmy wcześniej w Brukseli. Mimo czasami ogromnych inwestycji i wysiłków firm odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami często nasze zaangażowanie i wiedza jak właściwie segregować odpady, jest niewielka. Dlatego każda akcja, która choć w minimalnym stopniu uczy nas nowoczesnego postępowanie z odpadami jak bardzo ważna. A najlepsze są te odpady, których nie wytwarzamy -   wyjaśnia Wojciech Owczarz, prezes ARKI.

Akcja Pluszaki ratują zwierzaki to doskonały pomysł jak z niepotrzebnych rzeczy stworzyć działanie, z którego wszyscy są zadowoleni. Zarówno osoby oddające pluszaki i zabawki, jak i te nabywające je po bardzo okazyjnych cenach, jak i na końcu organizacje ratujące zwierzęta, odnoszą z tej akcji wymierne efekty.

Kto wśród noworocznych postanowień miał w tym roku przeczytać więcej książek ma świetną okazję. Na XVI już kiermaszu mamy książki już od … 1 zł.
KSIĄŻKA NA NOWY ROK!!!!
Już 25 stycznia pierwszy w tym roku Charytatywny Kiermasz Książek w Galerii SFERA.

„Muszę przyznać, iż nazbierało nam się przez te ponad 2 miesiące różnych, nowych książek. Jest tego mnóstwo i dlatego zapraszamy wszystkich miłośników książek, ludzi i środowiska" - wyjaśnia Wojciech Owczarz, jej pomysłodawca.
Miłośnicy ludzi, książek i środowiska będą mieli kolejną okazję do nabycia po okazyjnych cenach ciekawych książek oraz wsparcia dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych.

Więcej informacji – www.ksiazkawspierabohatera.pl i na FB akcji.

Celem konkursów było podniesienie edukacji w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, kształtowanie prawidłowych postaw ekologicznych oraz promowanie selektywnego zbierania odpadów. Komisja Konkursowa dokonała wyboru następujących prac w poszczególnych kategoriach:

Przedszkola konkurs  pod nazwą „Ozdoby świąteczne - upcykling koniecznie”

Miejsce I –  Przedszkole nr 27 grupa „Duszki Leśne” zobacz pracę

Miejsce II – Przedszkole nr 51 zobacz pracę

Miejsce III – Przedszkole nr 10 zobacz pracę

Wyróżnienie – Przedszkole nr 27 grupa Elfy  zobacz pracę

Wyróżnienie  – Przedszkole nr 14 zobacz pracę

 

Szkoły podstawowe klasy I-III konkurs pod nazwą „Upcykling – coś nowego z niczego”

Miejsce I –  SP 9 Zuzanna Grygierczyk zobacz pracę

Miejsce II – SP 36 Krzysztof Ćwikła  zobacz pracę

Miejsce III – SP 32 Maja Gruszka zobacz pracę

Wyróżnienie – SP 37 Patrycja Hankus zobacz pracę

Wyróżnienie  – SP 28 Ignacy Nowak-Beskidzki  zobacz pracę

 

Szkoły podstawowe klasy IV-V konkurs pod nazwą „upcykling – czyli ekologiczna kartka świąteczna”

Miejsce I –  SP 13 Adrian Borak zobacz pracę

Miejsce II – SP 37 Emilia Chojnacka zobacz pracę

Miejsce III – SP 17 Julia Hankus zobacz pracę

Wyróżnienie – SP 13 Agata Pawlas zobacz pracę

Wyróżnienie  – SP 37 Szymon Komendera zobacz pracę

 

Szkoły podstawowe klasy VI-VIII konkurs pod nazwą Kolorowanka edukacyjna „Wszystkie kolory segregacji - wersja świąteczna”

Na podstawie paragrafu  §3 ust.7 regulaminu konkursu dla klas VI – VII, Komisja Konkursowa zdecydowała odstąpić od rozstrzygnięcia konkursu i wyłonienia zwycięzców.

Szkoły średnie konkurs pod nazwą „dobra dla ziemi akcja to porządna segregacja – wersja świąteczna”

W związku z małą ilością zgłoszonych prac Komisja Konkursowa zdecydowała odstąpić od wyboru
1,2 i 3 miejsca, natomiast ze względu na wysokie walory edukacyjne i estetyczne złożonych prac oraz nakład pracy w ich wykonaniu Komisja postanowiła na podstawie § 4 ust. 2 regulaminu konkursu dla szkół średnich przyznać nagrody specjalne wszystkim trzem pracom:

 

Wyróżnienie – Zespół Szkół Specjalnych im. K.I. Gałczyńskiego, Katarzyna Czarniecka zobacz pracę

Wyróżnienie  – II LO im. Adama Asnyka, Wiktoria Mangone zobacz pracę

Wyróżnienie  – – II LO im. Adama Asnyka, Natalia Mędrzak zobacz pracę

Zapraszamy przedszkola, uszczniów szkół podstawowych oraz średnich na terenie Miasta Bielska-Białej do udziału w konkursach związanych z wtórnym przetwarzaniem odpadów – upcykling oraz dotyczących prawidłowych zasad segregacji odpadów komunalnych  powyższe konkursy nawiązują również do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Konkursy zostały zorganizowane w ramach prowadzonych działań wynikających z art. 3 ust. 2 pkt 8 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach polegających na edukacji w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi. Przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe dla laureatów konkursu.

Szczegółowe informacje zostały zamieszczone w poniższych regulaminach.

KATEGORIE:

1. PRZEDSZKOLA

Regulamin konkursu PRZEDSZKOLA »
Załącznik nr 1 »

2. SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY I-III

Regulamin konkursu SZKOŁY PODSTAWOWE klasy I-III»
Załącznik nr 1 »
Załącznik nr 2 »

3. SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY IV-V

Regulamin konkursu SZKOŁY PODSTAWOWE klasy IV-V »
Załącznik nr 1 »
Załącznik nr 2 »

4. SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY VI-VIII

Regulamin konkursu SZKOŁY PODSTAWOWE klasy VI-VIII »
Załącznik nr 1 »
Załącznik nr 2 »
Załącznik nr 3 »

5. SZKOŁY ŚREDNIE

Regulamin konkursu SZKOŁY ŚREDNIE »
Załącznik nr 1 »
Załącznik nr 2 »
Załącznik nr 3 »
Załącznik nr 4 »


 

 

26 października 2019 r., rozpoczyna się kolejny Charytatywny Kiermasz Książek w Galerii SFERA.

Podczas wakacyjnej przerwy Fundacja Ekologiczna Arka zebrała, aż 3 tysiące książek. Tradycyjnie ceny zaczynają się od 1 zł.

„Wracamy po wakacyjnej przerwie i cieszymy się bardzo, iż już nie możecie się doczekać. Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnej akcji. Warto się wybrać, bo książek mnóstwo, a akcję mamy tylko jeden dzień.– wyjaśnia Wojciech Owczarz, jej pomysłodawca.

Miłośnicy ludzi, książek i środowiska  będą mieli kolejną okazję do nabycia po okazyjnych cenach ciekawych książek oraz wsparcia dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych.

Więcej informacji – www.ksiazkawspierabohatera.pl i na  FB akcji.

Dla tych osób, które chciałyby przynieść swoje niepotrzebne książki dobra informacja.

Najlepiej przynieść je do Punktu Informacyjnego w Galerii Sfera I. W naszym mieście jest już około 10 miejsc, w których można to zrobić. A ciągle dochodzą kolejne.

Zachęcamy do zorganizowania zbiórki przedszkola i szkoły, firmy i instytucje z naszego miasta i okolic. To akcja, w której wszyscy wygrywają. Możecie Państwo przekazać swoje niepotrzebne książki na akcję, jej uczestnicy nabywają je po bardzo atrakcyjnych cenach, a na końcu wygrywają dzieci.

19 października 2019 r., w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów, prowadzonym przez Zakład Gospodarki Odpadami - róg ul. Leszczyńskiej i Straconki odbędzie się w godz. 9.00-15.00 zbiórka surowców (makulatury, puszek aluminiowych, opakowań szklanych i butelek plastikowych PET).

Fundacja Ekologiczna ARKA przygotowuje akcję, w której ekologiczne torby będą wymieniane na surowce wtórne. Torbę będzie można otrzymać za:
- 20 kg makulatury lub
- 20 kg szkła opakowaniowego (butelki, słoiki) lub
- 40 aluminiowych puszek lub
- 40 plastikowych butelek PET.

Maksymalna ilość toreb na jednego uczestnika – 10 sztuk.

Akcja organizowana jest w ramach całorocznego programu edukacyjnego dotyczącego właściwego postępowania z odpadami komunalnymi realizowanego wspólnie z Urzędem Miasta Bielska-Białej oraz Zakładem Gospodarki Odpadami.

Za środki z surowców kupione zostaną rowery dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych w ramach akcji rowerpomaga.pl

Dodatkowe informacje:

Wojciech Owczarz – Fundacja Ekologiczna ARKA, tel.  609 267 020, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy  12 październik 2019 r.  na ostatni w tym roku Charytatywny Kiermasz Ekologiczny w godz. 11.00-15.00 do PSZOK.

12 października w godzinach od 11.00 do godz.15.00 odbędzie się charytatywny kiermasz rzeczy używanych w ramach akcji "Dajemy rzeczom drugie życie". Po raz ostatni w tym roku zostanie otwarty Zielony Kontener ARKI, gdzie gromadzone są rzeczy używane, w dobrym stanie, przeznaczone na ponowną sprzedaż. Dochód przeznaczony jest na zajęcia edukacyjne dla dzieci z domu dziecka i świetlic środowiskowych. Zapraszamy na akcję - dokonując zakupu lub po porzez oddane swoich rzeczy, które trudno wyrzucić, ponieważ są jeszcze w dobrym stanie i mogą innym posłużyć. Rzeczy te można przynosić na bieżąco, przy okazji wizyt na PSZOK ul. Straconki 1. Mogą to być nie tylko zabawki, ale również sprzęt sportowy, biżuteria czy artykuły do domu.

Daj drugie życie używanym rzeczom - nie wyrzucaj! Kiermasz to świetna okazja by nabyć w niskiej cenie bardzo fajne rzeczy w dobrym stanie, zabawki sprzęt sportowy dla dzieci wózki wanienki bujaczki rowerki rolki - mówi Ania Indianka Sobańska, koordynatorka sobotniej wyprzedaży. Pogoda ma być słoneczna to świetna okazja na jesienny pchli targ.

 „Cieszy nas możliwość organizowania akcji lokalnej, nowoczesnej i tradycyjnie łączącej tematykę ekologiczną z społeczną. Super, że możemy robić coś lokalnie spotykając się z pozytywnym i ogromnym zainteresowaniem, a jeszcze możemy promować nowoczesne rozwiązania gospodarki zeroodpadowej.” – Wojciech Owczarz.

Startuje jesienna edycja akcji Książka wspiera bohatera. Zapraszamy na pierwszą odsłonę.

KSIĄŻKA NA JESIENNE WIECZORY!!!!

Już 28 września 2019 r., kolejny Charytatywny Kiermasz Książek w Galerii SFERA.

Podczas wakacyjnej przerwy Fundacja Ekologiczna Arka zebrała, aż 3 tysiące książek. Tradycyjnie ceny zaczynają się od 1 zł.

Wracamy po wakacyjnej przerwie i cieszymy się bardzo, iż już nie możecie się doczekać. Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnej akcji. Warto się wybrać, bo książek mnóstwo, a akcję mamy tylko jeden dzień". – wyjaśnia Wojciech Owczarz, jej pomysłodawca.

Miłośnicy ludzi, książek i środowiska będą mieli kolejną okazję do nabycia po okazyjnych cenach ciekawych książek oraz wsparcia dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych.

Więcej informacji – www.ksiazkawspierabohatera.pl i na  FB akcji.

Dla tych osób, które chciałyby przynieść swoje niepotrzebne książki dobra informacja.

Najlepiej przynieść je do Punktu Informacyjnego w Galerii Sfera I. W naszym mieście jest już około 10 miejsc, w których można to zrobić. A ciągle dochodzą kolejne.

Zachęcamy do zorganizowania zbiórki przedszkola i szkoły, firmy i instytucje z naszego miasta i okolic. To akcja, w której wszyscy wygrywają. Możecie Państwo przekazać swoje niepotrzebne książki na akcję, jej uczestnicy nabywają je po bardzo atrakcyjnych cenach, a na końcu wygrywają dzieci.

Fundacja Ekologiczna ARKA zaprasza w dniu 22 września 2019 r. do PSZOK-u przy ul. Straconki, gdzie odbędzie się w godz. 10.00-15.00  kolejna zbiórka surowców wtórnych.
Na uczestników czeka 3000 sadzonek drzew, 1000 sadzonek kwiatów i wiele atrakcji ekologicznych. W akcji pojawi się także MIECIA …

Tradycyjnie zachęcamy wszystkich do zbiórki surowców wtórnych, które będzie można wymienić na sadzonki drzew lub kwiatów.  Każdy, kto przyniesie do PSZOK -  20 puszek lub 20 butelek (PET lub szklanych), a także 10 kg makulatury otrzyma od leśników sadzonkę drzewka lub kwiatka (bratki). Podczas akcji zbierane będą także elektrośmieci.

Zebrane surowce zostaną sprzedane, a za środki kupione rowery dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych w ramach akcji rowerpomaga.pl

W dniu 20 września 2019 r. uczniowie bielskich szkół wezmą udział w ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie Świata”. Przedmiotowa akcja jest kolejnym krokiem w poszerzeniu świadomości ekologicznej mieszkańców miasta Bielska-Białej.
 

Zapraszamy na kolejny Charytatywny Kiermasz Ekologiczny w dniu 7.09.2019 r.  w godz. 11.00-15.00  do PSZOK przy ul. Straconki 1.

Fundacja Ekologiczna Arka zbiera od uczestników niepotrzebne rzeczy (m.in. gry, zabawki, upominki, sprzęt sportowy i wiele innych) i raz w miesiącu w sobotę w PSZOK organizuje charytatywny kiermasz.

Wszyscy zainteresowani mogą cały czas przywozić rzeczy na akcję w godzinach pracy PSZOK. Rzeczy te będą gromadzone w specjalnym Zielonym Kontenerze.

Więcej informacji: Wojciech Owczarz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 609267020
Partnerem akcji są: Miasto Bielsko-Biała, Biuro Gospodarki Odpadami oraz Zakład Gospodarki Odpadami  - ZGO.

 

Zapraszamy na ostatni kiermasz przed wakacjami!!!

Zapraszamy 6 lipca 2019 r.  na kolejny w tym roku Charytatywny Kiermasz Ekologiczny w godz. 11.00-15.00 do PSZOK przy ul. Straconki 1.

Fundacja Ekologiczna Arka w dalszym ciągu zbiera niepotrzebne Mieszkańcom rzeczy (m.in. gry, zabawki, upominki, sprzęt sportowy i inne) i raz w miesiącu w sobotę w PSZOK organizuje charytatywny kiermasz.

Każdy ma w domu niepotrzebne rzeczy. Wyrzucić szkoda, a zbiera się ich coraz więcej. Teraz proponujemy dobre rozwiązanie. Można je przywieźć do PSZOK, a my damy im drugie życie i jeszcze pomożemy potrzebującym dzieciom. W ramach akcji Fundacja Ekologiczna Arka zbierać będzie od uczestników niepotrzebne rzeczy, organizować ich kiermasze, a pozyskane środki przeznaczy dla dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowych, szkół na różnorodne zajęcia edukacyjne.

Wszyscy zainteresowani mogą cały czas przywozić rzeczy na akcję w godzinach pracy PSZOK. Rzeczy te będą gromadzone w naszym Zielonym Kontenerze.

Więcej informacji: Wojciech Owczarz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., 609267020

Partnerem akcji są: Miasto Bielsko-Biała, Wydział Gospodarki Odpadami oraz Zakład Gospodarki Odpadami S.A.


1. W konkursie polegającym na wykonaniu Kolorowanki edukacyjnej pn. „Wszystkie kolory segregacji” skierowanym do uczniów klas od I do IV Szkół Podstawowych – zgłoszona została jedna praca ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Bielsku-Białej.

Komisja Konkursowa podjęła decyzję o przyznaniu:

Wyróżnienia dla Kamila Machalicy –  zobacz pracę

2. Na konkurs skierowany do uczniów Szkół Średnich polegający na wykonaniu krótkiego filmu związanego z hasłem „Wszystkie kolory segregacji” nie wpłynęły żadne prace konkursowe.