Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przyjmuje zgłoszenia w sprawie odbioru odpadów popowodziowych od właścicieli nieruchomości położonych w Bielsku-Białej.

Czy wiesz, że 97 % Polaków deklaruje, że segreguje odpady tylko częściowo? Niestety tylko 40% robi to prawidłowo z podziałem na 5 frakcji.

Czy wiesz, że każdy z nas wyrzuca ok. 100 butelek PET w ciągu roku? Niestety dużo z nich trafia do odpadów Zmieszanych, a to świetny materiał do recyklingu.

Czyste Beskidy Festiwal to coroczne wydarzenie, które przyciąga setki miłośników gór. W ramach festiwalu wspólnie sprzątamy beskidzkie szlaki, edukujemy lokalnych mieszkańców i uwrażliwiamy na problemy oraz konsekwencje zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej realizuje kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do mieszkańców mającą na celu wskazanie jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów komunalnych u źródła, a także uświadamianie mieszkańców na temat ich wpływu na system gospodarki odpadami oraz przedstawienie prawidłowych postaw ekologicznych.  Podejmowane działania mają również za zadanie rozpowszechniać wiedzę na temat możliwości bezpłatnego oddawania odpadów problemowych w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Wszechobecne marnowanie i nadprodukcja rzeczy sprawiają, że coraz więcej z nas, zamiast zasilać wysypiska śmieci, szuka sposobów na przetwarzanie lub ponowne wykorzystanie przedmiotów i nadawanie im tak zwanego „drugiego życia”.

Letnie dni sprzyjają aktywnościom na zewnątrz, takim jak piesze wędrówki. Wychodząc na spacer, zabierz ze sobą butelkę PET z wysegregowanym zużytym olejem jadalnym i połącz przyjemne z pożytecznym. Taka przechadzka to sama korzyść dla Twojego zdrowia oraz planety. 🌍️

Ruszają jesienne mobilne zbiórki elektroodpadów. W miejscu zbiórki zostanie podstawiony specjalny samochód, w którym pracownicy Spółki Biosystem będą przyjmowali elektrośmieci.

Od 1 września 2024 r. zmianie ulegają stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla:

  1. nieruchomości zamieszkałych i nieruchomości „mieszanych” (czyli takich, które oprócz celów mieszkalnych wykorzystywane są również w inny sposób np. prowadzona jest działalność gospodarcza) – w części dotyczącej gospodarstw domowych

 

  1. nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne

 

W związku z powyższym właścicielom nieruchomości zostaną doręczone stosowne zawiadomienia - za pośrednictwem kurierów Urzędu Miejskiego albo poczty.

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz innych tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać.

W związku ze stwierdzonymi przypadkami pogryzienia przez psy pracowników przedsiębiorcy odbierającego odpady komunalne, prosimy o bezwzględne stosowanie przepisów w zakresie zasad utrzymywania psów i innych zwierząt domowych (określonych w § 18 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bielska – Białej – tekst poniżej), a w czasie odbioru odpadów komunalnych o umożliwienie pracownikom Spółki bezpiecznego odbioru odpadów. Zgodnie z § 18 ust. 1 i 2 pkt 4 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Bielska–Białej osoby utrzymujące psy i inne zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania środków ostrożności, zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. W szczególności - w celu zapewnienia otoczeniu porządku i bezpieczeństwa - do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy uniemożliwienie samowolnego opuszczania pomieszczenia lub nieruchomości, na której zwierzęta domowe przebywają. Zgodnie z art. 431 § 1 k.c. kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zbłąkało się lub uciekło, chyba, że ani on ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy. Odpowiedzialność za zwierzęta opiera się na założeniu, że jeżeli zwierzę wyrządza szkodę, to dzieje się tak ze względu na nienależyte sprawowanie nad nim nadzoru, czyli z uwagi na winę w nadzorze. W związku z powyższym prosimy o zachowanie szczególnej staranności w opiece nad zwierzętami. Przypominamy, że na podstawie art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za niewykonywanie obowiązków określonych w Regulaminie grozi kara grzywny. Jednocześnie, niezastosowanie się do obowiązków wynikających z przepisów Kodeksu cywilnego może skutkować pozwem poszkodowanego o zadośćuczynienie i odszkodowanie do sądu cywilnego, a w skrajnych przypadkach może skutkować odpowiedzialnością karną.