Ekozwrot grafika

 

Stare buty, nieużywana marynarka, wcześniejszy model telefonu, książka, która już tylko zbiera kurz lub zapomniane zabawki, którymi nikt nie bawił się od lat zaburzają Twoją przestrzeń a szkoda je wyrzucić? Z nami możesz zrobić porządek i zadbać o środowisko – a to wszystko dzięki współpracy InPost, CCC i Fundacji Odzyskaj Środowisko. Przynieś niepotrzebne rzeczy do Paczkomatu i zupełnie bezpłatnie nadaj im nową historię!

Idea Zero Waste

Fundacja Odzyskaj Środowisko podchodzi do edukacji prośrodowiskowej w sposób praktyczny zarówno w obszarze segregacji odpadów, ale także współpracując
z ogólnopolskim projektem Elektryczne Śmieci, który umożliwia pozbycie się starego zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego blisko domu wprost do czerwonych pojemników. Pojawiało się jednak sporo pytań – mówi prezes Fundacji Krzysztof Kieszkowski – od uczestników naszych warsztatów i eventów dotyczących sprzętu, który nadal działa, co z nim należy zrobić. Faktycznie, jest to wyzwanie, ponieważ z jednej strony edukujemy o idei zero waste, gospodarce obiegu zamkniętego,  z drugiej strony nie mieliśmy w Polsce gotowego rozwiązania. W ten sposób narodziła się wspólna inicjatywa z firmą InPost, która dzięki swoim Paczkomatom udostępnia idealne rozwiązanie do przekazania działających, ale nieużywanych rzeczy do ponownego użycia. Działania ruszyły jesienią 2021 roku, a dziś, w odpowiedzi na oczekiwania rynku, projekt rozszerzamy o zbiórkę m.in. butów, ubrań, zabawek czy książek. Dzięki temu, oddziaływanie naszej akcji będzie dużo szersze, a my wychodzimy naprzeciw wszystkim coraz bardziej świadomym troski o środowisko i konieczności wydłużenia życia produktów.

 

Odpowiedzialne Smart City

Rozwój usługi, która jest zupełnie bezpłatna dla mieszkańców, o możliwość przekazania w Paczkomacie poza elektroniką również obuwia i tekstyliów jest możliwy dzięki przystąpieniu do projektu marki CCC, która już trzeci rok prowadzi akcję „Daj swoim butom drugie życie”. Dzięki tej inicjatywie klienci mają możliwość zwrotu obuwia,  którego już nie potrzebują. Z wykorzystaniem synergii działań InPost i Fundacji dajemy naszym klientom jeszcze łatwiejszy dostęp do oddania obuwia, które z różnych względów nie jest przez nich używane - mówi Agnieszka Kępińska – Sadowska – dyrektor zarządzająca pionu komunikacji korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju w Grupie CCC. Zależy nam, aby klienci dbali o dobro naszej planety, dlatego za oddanie obuwia za pośrednictwem EKOzwrotów otrzymają od nas specjalny 10% rabat na nowe obuwie.

Dlaczego rozwiązanie jest smart? Ponieważ dzięki wspólnej akcji InPost, CCC i Fundacji Odzyskaj Środowisko możemy nadać sprzęt, obuwie czy zabawki z myślą o ich ponownym użyciu blisko domu. Jak pokazują badania, Paczkomaty to najbardziej ekologiczne
i efektywne urządzenia służące do nadawania przesyłek – zwłaszcza jeżeli myślimy
o ponownym wykorzystaniu przedmiotów, które na co dzień nie są przez nas używane. Dzięki EKOzwrotom mieszkańcy mogą wspólnie zadbać o przyszłość ich miasta i planety oszczędzając energię potrzebną na pozyskanie nowych surowców i produkcję przedmiotów.

 

 

Nowa historia

Strategia ESG InPost i spójna z nią wizja marki CCC pozwoliły na podjęcie współpracy, umożliwiającej rozwiązanie problemu, co zrobić z rzeczami, które są jeszcze sprawne, a z których nie korzystamy. Nadanie nowej historii starym przedmiotom brzmi inspirująco – mówi Anna Heimberger Head of Marketing Communication z InPost. Dlatego obserwując początek projektu i zapotrzebowanie na jego rozszerzenie o nowe kategorie poza elektroniką dajemy mieszkańcom narzędzie, które znają, zachęcając do wykorzystania w trosce o porządek w ich domu, ale przede wszystkim o środowisko. Rzeczy nadane przez Paczkomaty będą podlegały weryfikacji i selekcji,  następnie część
z nich trafi ponownie na rynek po odpowiednim przygotowaniu. Część produktów zostanie przekazanych na cele społeczne, o co zadba Fundacja Odzyskaj Środowisko. Przedmioty niespełniające norm i nienadające się do naprawy trafią do profesjonalnych zakładów przetwarzania co umożliwi maksymalny odzysk surowców.

Więcej informacji na stronie:

www.inpost.pl/ekozwroty

MB Recycling Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami sp.k. uruchomiło dla mieszkańców Bielska-Białej darmowy odbiór dużego sprzętu AGD i RTV z nieruchomości.

Przypomnieć należy, że nasze miasto bierze udział w projekcie „Elektryczne śmieci”, w ramach którego od 2021 r. na terenie miasta ustawiono bezpłatnie 28 czerwonych pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Zgłoszenia odbioru elektroodpadów można dokonać albo telefonicznie, albo za pośrednictwem elektronicznego formularza. Sprzęt będzie odebrany do 72 godzin od przyjęcia zgłoszenia. Oddawany sprzęt musi być kompletny.

Przy okazji odbioru dużego elektrosprzętu oddać można również mniejsze elektroodpady.

ES plakat A4 www 004 1

 

Frakcja szkło1

 

Dlaczego warto selektywnie zbierać szkło dowiedzą się Państwo w tym filmie: 

 

 

Plakat kopia

 

Zapraszamy serdecznie uczniów do gry mobilnej „5 frakcji w akcji!”. Rywalizacja, której Organizatorem jest PreZero Bielsko-Biała S.A. trwa od 01.05.2022 r. do 05.06.2022 r.

Regulamin konkursu dostępny jest na: http://prezero-bielsko.pl/gra-5-frakcji-w-akcji-regulamin

 1. Cel Rywalizacji
 1. Głównym celem Rywalizacji jest propagowanie przez jej organizatora proekologicznych zachowań wśród jej uczestników, przy jednoczesnym poznawaniu dzielnic miasta Bielsko-Biała.
 2. Rywalizacja odbywa się pod hasłem „5 frakcji w akcji !”.

 

 1. Uczestnictwo i zasady rywalizacji.
 1. Gracz ma możliwość pokonania pięciu tras. Każda trasa może być uruchomiona niezależnie od pozostałych – kolejność ich uruchamiania przez gracza jest dowolna.
 2. Charakterystyki poszczególnych tras:
  1. Bio – trasa umiejscowiona będzie w okolicach Lipnika. Dodatkowo dostarczać będzie informacji i ciekawostek z zakresu nauki biologii.
  2. Metale i tworzywa sztuczne - trasa umiejscowiona będzie w Straconce. Dodatkowo dostarczać będzie informacji i ciekawostek z zakresu wychowania fizycznego.
  3. Szkło – trasa przebiegać będzie przez centrum Bielska-Białej. Dostarczać będzie informacji z zakresu plastyki i sztuki.
  4. Papier – trasa umiejscowione będzie w rejonie Błoni i Cygańskiego Lasu. Zawierać będzie informacje z literatury i języka polskiego.
  5. Pozostałości po segregowaniu – trasa przebiegać będzie w rejonie Starego Bielska. Dostarczać będzie informacji z zakresu historii.
 3. Do uruchomienia konieczne będzie wcześniejsze pobranie i zainstalowanie aplikacji 5 frakcji w akcji|AlliGo ze sklepu Google Play lub App Store.
 4. Gra dostępna jest na telefony z oprogramowaniem w wersji wymaganej przez aplikację AlliGo:

Android w wersji 3.0 lub nowszej,

iOS w wersji 1.1 lub nowszej.

 1. Do prawidłowego działania aplikacji  wymagane jest połączenie internetowe oraz włączony dostęp do lokalizacji urządzenia.
 2. Start Rywalizacji odbędzie się w dniu 01.05.2022 r. o godz. 00:00 zakończy 05.06.2022 r. o godz. 22:00  Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminu rozpoczęcia i zakończenia rywalizacji, o czym poinformuje na stronie http://prezero-bielsko.pl
 3. Zgłoszenie uczestnictwa gracz dokonuje poprzez utworzenie konta gracza w aplikacji 5 frakcji w akcji| AlliGo:

Ręcznie stworzonego użytkownika (e-mail i hasło),

Istniejącego konta Google.

 1. Za każdą ukończoną trasę gracz otrzymuje 1 punkt. W przypadku równej ilości punktów o kolejności decyduje łączny czas, spędzony na wszystkich trasach w ramach "5 frakcji w akcji!" - im niższy czas łączny tym lepiej. Do faktycznego czasu przejścia każdej z tras dodawane jest 5 minut za każdą wykorzystaną podpowiedź. Punkty w rankingu zdobywane są wyłącznie za pierwsze przejście danej trasy. Kolejne próby przejścia danej trasy nie umożliwiają już zdobycia punktów.

Zasady gry w pigułce:

 1. Pobierz aplikację 5 frakcji w akcji|Alligo na telefon ze sklepu Google Play lub App Store
 2. Zaloguj się jako gracz.
 3. Wybierz trasę
 4. Do przejścia masz 5 tras ( 1trasa=1 punkt)
 1. Biogdan z Lipnika
 2. Tworzydeusz ze Straconki
 3. Szkłolena z Centrum
 4. Tekturyna z Błoni
 5. Zmieszko ze Starego Bielska

      5.     Najważniejszy jest czas w którym przejdziesz te 5 tras!

      6.     Pamiętaj! : Każda podpowiedź dolicza 5 min!

      7.     5 nagród - Głowna wygrana Bon do Sfery za 1000 zł!

Przesyłam poniżej linki do aplikacji w sklepach:

 1. App Store (iPhone) - https://apps.apple.com/us/app/5-frakcji-w-akcji-alligo/id1605229260
 2. Google Play (Android) - https://play.google.com/store/apps/details?id=com.qjproject.apps.alligo

Serdecznie zachęcamy do udziału w rywalizacji!

elektroodpady

 

Od 5 maja 2022 r. na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Mb Recycling Sp. z o.o. przeprowadzi zbiórki elektrośmieci. Zbióki odbywać się będą od maja do czerwca oraz od września do października.

W miejscu zbiórki zostanie podstawiony specjalny samochód, w którym pracownicy Wykonawcy będą przyjmowali elektrośmieci. Podczas zbiórki mieszkańcy będą mogli pozbyć się problemowych odpadów, między innymi takich jak:

 • agd, od dużych (lodówki, zamrażarki, zmywarki, kuchenki elektryczne, odkurzacze itp.) po najdrobniejsze (takie jak suszarka do włosów, lampka biurkowa, grzałka elektryczna, toster czy lokówka),
 • rtv (telewizory, tonery, radia, magnetofony, głośniki, telefony komórkowe, monitory, klawiatury komputerowe  itp.),
 • i innych (np. kabli elektrycznych, ładowarek, baterii)

We wszystkich wyznaczonych miejscach zbiórka odbywa się tylko we wskazanych godzinach podanych w harmonogramie. Prosimy o przywożenie elektrośmieci w wyznaczonych godzinach i oddawanie ich kierowcy oznakowanego samochodu MB Recycling  Sp. z o.o.

 

Harmonogram zbiórek:

1/ 05.05 2022 oraz 06.09.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Biała Krakowska: skrzyżowanie ul. Bohaterów Westerplatte i Norwida, zatoczka przy bocznym wjeździe do szkoły
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Lipnik: ul. Podgórna 13, parking przy aptece „Familia”

2/ 10.05.2022 oraz  08.09.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Stare Bielsko: ul. Św. Stanisława, parking
  przy kościele
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Stare Bielsko: ul. Jana III Sobieskiego 307, okolice strażnicy

3/ 12.05.2022 oaz 13.09.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Górne Przedmieście: ul. Czysta 5, parking
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Śródmieście Bielsko: parking miejski
  przy ul. Sienkiewicza-Słowackiego (naprzeciw Liceum KEN)

4/ 17.05.2022 oraz 15.09.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Kamienica: parking przed szkoła, ul. Karpacka 150
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Aleksandrowice: ul. Św. Maksymiliana Kolbego, parking przy kościele

5/ 19.05.2022 oraz 20.09.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Grunwaldzkie: ul. Broniewskiego 31, parking
  przy sklepie „Jurand”
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Złote Łany: ul. Łagodna 89, parking

6/ 24.05.2022 oraz 22.09.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Lipnik: ul. Ks. Brzóski 3, parking górny
  przy kościele
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Straconka: plac obok szkoły naprzeciwko kościoła,

 przy ul. Górskiej

7/ 26.05.2022 oraz 27.09.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 miejsce zbiórki: os. Wojska Polskiego: parking przed Cmentarzem Wojskowym przy ul. Saperów
 • godz. 18:00 – 20:00 -miejsce zbiórki: Beskidzkie: parking przy szkole, ul. Sternicza 4

8/ 31.05.2022 oraz 29.09.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Bielsko Południe: plac przy ul. Żywieckie Przedmieście (w głębi za ogrodzeniem budynku kaplicy Adwentystów Dnia Siódmego)
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Biała Wschód: parking przy ul. Ignacego Jana Paderewskiego i Legionów

9/ 02.06.2022 oraz 04.10.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Mieszka I: zatoka parkingowa przy Starostwie Powiatowym przy skrzyżowaniu ulic A. Asnyka i Mieszka I
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Kopernika: skrzyżowanie ul. Jesionowa - pętla autobusowa

10/ 07.06.2022 oraz 06.10.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Mikuszowice Krakowskie: zatoka przy Domu Kultury, ul. Żywiecka 302
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Mikuszowice Śląskie: ul. Szeroka, parking
  przy Akademii Techniczno-Humanistycznej

11/ 09.06.2022 oraz 11.10.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Polskich Skrzydeł: ul. Ikara 11 parking przy bloku
 • godz. 18:00 – 20:00 -miejsce zbiórki: Wapienica: plac PKP, parking naprzeciwko Kościoła, ul. Międzyrzecka 26

12/ 14.06.2022 oraz 13.10.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Komorowice Krakowskie: ul. Czereśniowa, parking

 przy placu Niemczyka

 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Komorowice Śląskie: ul. Katowicka 62 parking przy sklepie

13/ 21.06.2022 oraz 18.10.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 -miejsce zbiórki: Hałcnów: ul. Siostry Małgorzaty Szewczyk 1, parking przy Domu Kultury
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Biała Północ: zatoka parkingowa,
  przy skrzyżowaniu ulic Krausa i Chłopickiego

14/ 23.06.2022 oraz 20.10.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Mikuszowice Śląskie: ul. Olszówka 20, parking przy siedzibie Rady Osiedla
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Wapienica: ul. Jaworzańska, parking
  przed stadionem

15/ 28.06.2022 oraz 25.10.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 -miejsce zbiórki: Karpackie: ul. Doliny Miętusiej 8, parking między blokami nr 8 i 10
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Karpackie: ul. Pięciu Stawów 6, parking
  przed sklepem Biedronka

16/ 30.06.2022 oraz 27.10.2022

 • godz. 15:30 – 17:45 - miejsce zbiórki: Biała Śródmieście: ul. Dmowskiego 15, parking
 • godz. 18:00 – 20:00 - miejsce zbiórki: Złote Łany; ul. Gałczyńskiego 18, parking
WyBBieram Czyste Miasto 2022.04.23 nr 19 25 kwiecień 2022 3000x2000
fot. Jacek Kachel Wydział Prasowy UM w BB
 

23 kwietnia w Parku Słowackiego odbył się piknik ekologiczny WyBBieram Czyste Miasto. Program imprezy był bogaty - zabawy, animacje, mnóstwo pożytecznych informacji i nagrody dla najbardziej aktywnych. Podsumowano też akcje sprzątania miasta, które prowadziły Rady Osiedli.


Warto podkreślić, że sprzątanie odbyło się w ramach obchodów Dnia Ziemi. W akcje włączyło się ponad 500 osób z 11 Rad Osiedlowych. Ich zaangażowanie sprawiło, że efekty są widoczne, a nagrodą dla najlepiej zorganizowanej Rady jest piknik rodzinny. Tym razem Straconka okazał się najlepsza. Tamtejsza RO najbardziej zmobilizowała swoich mieszkańców do sprzątania dzielnicy. Na wezwanie Rady Osiedla Straconka do sprzątania zgłosiło się prawie 200 osób. W nagrodę otrzymali środki na organizację pikniku na swoim terenie. Nagrodę wręczył im zastępca prezydenta Bielska-Białej Piotr Kucia.


W sobotę pogoda sprzyjała, a bielszczanie nie zawiedli i licznie przybyli do Parku Słowackiego, gdzie czekały na nich między innymi: animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, gra terenowa, Eko-Spartakiada Sportowa, zdrowy poczęstunek i ciekawe stoiska.


-Wykorzystujemy wszystkie nowoczesne możliwości edukacyjne, aby zainteresować zarówno dzieci, jak i ich opiekunów sprawami ekologii. Chcemy połączyć przyjemne z pożytecznym, tak aby dzieciaki przy okazji zabawy mogły przyswoić jak największą ilość wiedzy - podkreśliła naczelnik Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Joanna Bojczuk.


Największe pozytywne emocje wzbudzały nowe śmieciarki firmy PreZero. Praktycznie każde dziecko chciało chociaż na chwilę stać się kierowcą takiego pojazdu.
- To nasze najnowsze nabytki. Mamy 6 takich nowoczesnych samochodów i w najbliższym czasie wyjadą one na ulice Bielska-Białej. Są to pojazdy napędzane gazem ziemnym – informowała prezes zarządu PreZero Bielsko-Biała S.A. Renata Samson.


Na pikniku były też stoiska o ciekawych nazwach: odnawialne źródła energii, mieszkańcy pól i łąk, dzieje geologiczne ziemi. O leczniczym działanie na przykład miodu mówił Krzysztof Gruszka z Pszczelego Rancza w Międzyrzecza.


– Miód jest leczniczym produktem. Dzisiaj można tu spróbować miodu wielokwiatowego, pierzgi, pyłku kwiatowego; zobaczyć na żywo jak wygląda ramka, która jest wyciągnięta z ula. Jest to taki dotyk natury - mówił Krzysztof Gruszka z Pszczelego Rancza w Międzyrzecza.


Organizatorem pikniku był Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wraz z partnerami Zakładem Gospodarki Odpadami S.A. oraz PreZero Bielsko-Biała S.A. Piknik ekologiczny WyBBieram Czyste Miasto przygotowano w ramach projektu realizowanego przez Bielsko-Białą Rewitalizacja miejskich systemów nadbrzeżnych wraz z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w mieście Bielsko-Biała - etap II z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).

JacK

 

źródło: https://ms.bielsko-biala.pl/

 

 

 logo1.png

 

 

                ZGO kopia kopia kopia                                                                                   logo prezero kopia kopia kopia kopia                                                                                 

 

  

 

Już 23 kwietnia w Parku Słowackiego w Bielsku-Białej odbędzie się piknik ekologiczny ,,WyBBieram Czyste Miasto". Partnerami wydarzenia są: ZGO S.A. oraz PreZero Bielsko-Biała S.A.

W programie między innymi: animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, gra terenowa, Eko-Spartakiada Sportowa, zdrowy poczęstunek i ciekawe stoiska edukacyjne.

Piknik zostanie poprzedzony wspólnym sprzątaniem Bielska-Białej, w ramach obchodów Dnia Ziemi.

Akcja sprzątania rozpocznie się 23 kwietnia 2022 r. o godzinie 9.00 w miejscu wskazanym przez właściwą miejscowo Radę Osiedla. 

Na Osiedlu, którego mieszkańcy najliczniej wezmą udział w akcji sprzątania Bielska-Białej (proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na terenie danego Osiedla) w ramach tegorocznych „Dni Bielska-Białej” zostanie zorganizowany piknik rodzinny. Ogłoszenie wyniku konkursu odbędzie się 23 kwietnia 2022 r. w Parku Słowackiego.

Więcej informacji na temat sprzątania Bielska-Białej można uzyskać u Przewodniczacych Rad Osiedli.

 

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu!

 

Plakat A3

 

 

 

 

 

 

Zbierz chociaż jedną reklamówkę śmieci w lesie, parku, nad rzeką, zapisz ja na stronie www.kwiatyzamiastsmieci.pl ,a my wyślemy ci paczkę nasion kwiatów przyjaznych dla pszczół.

 Fundacja ekologiczna ARKA zaprasza 23 marca (środa) o godz. 11.00 na ul. 11 Listopada (pod pomnikiem Reksia) na inaugurację naszej akcji.

 Wezmą w niej udział uczniowie Dwujęzycznej Szkoły im. Kopalińskiego.

 Dla uczestników akcji przygotowaliśmy aż 1000 paczek z nasionami.

 

Zbierz reklamówkę śmieci, zrób jej zdjęcia i dodaj na stronie www.kwiatyzamiastsmieci.pl , podaj miejsce, w którym zbierałeś. Dla pierwszych 1000 osób przygotowaliśmy paczkę nasion z kwiatami przyjaznymi dla pszczół i innych zapylaczy, które możesz wysiać w swoim ogródku lub w donicy na balkonie.

 

 „W Arce lubimy łączyć i współpracować. Dlatego cieszymy się, że udało się przygotować nam kolejną akcję łączącą temat zaśmiecenia naszych terenów przyrodniczych z pomocą pszczołom i innym owadom zapylającym – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Arki i pomysłodawca akcji.

Partnerami akcji są: Lasy Państwowe, Rekopol, Grupa Kęty S.A., Aluprof S.A., Alupol Packaging S.A., Miasto Bielsko-Biała, Miasto Katowice.

Akcja dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Rola pszczół i innych zapylaczy

To najczęściej przywoływany przykład podkreślający znaczenie pszczół. Jak twierdzi Albert Einstein po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3–4 lata egzystencji. Prawda, że bardzo obrazowy przykład. Ponad 80% roślin jest przystosowana właśnie do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół, a  nawet zmiany te zagrażają ich istnieniu. A przecież ich praca jest dla nas niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy. Są niezmiernie ważne w  wszelkich uprawach sadowniczych, czyli zależy od nich los naszych hitów eksportowych: jabłek, wiśni, malin itd. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w  środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.

 

Śmieci w lesie ranią i zabijają zwierzęta

 Śmieci wyrzucane w lasach, parkach, nad rzekami, to nie tylko problem estetyczny. Na naszej bezmyślności cierpią także zwierzęta, głównie bezkręgowce, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Sarny ranią sobie nogi na rozbitych śmieciach szklanych, dziki jedzą różnorodne opakowania po jedzeniu. Różnorodne odpady budowlane czy z zakładów naprawy samochodów, doprowadzają do poważnego skażenia środowiska.

Coraz więcej badań naukowych wskazuje na to, że pobyt w lesie działa na nas leczniczo. Ale jak działa na nas taki las zaśmiecony, zanieczyszczony odpadami?

GUS podaje także, że w 2019 r. w Polsce zlikwidowano 11 tys. 371 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 26 tys. ton odpadów komunalnych.

Akcja organizowana w ramach programu ZIELONA RĘKA – największego w Polsce programu w aktywnej edukacji ekologicznej, w którym bierze udział prawie 600 tysięcy uczestników. Więcej www.zielonareka.pl

Dodatkowe informacje:

Wojciech Owczarz – prezes Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. 609 267 020, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.