Szanowni Państwo.

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi uprzejmie informuję, że mobilne zbiórki elektroodpadów, których termin przypada na 4 czerwca 2024 r., zostają przełożone na dzień 12 czerwca 2024 r. tj. środa.

Powyższa informacja dotyczy następujących lokalizacji:

- Osiedle Mieszka I: przy zatoce parkingowej obok Starostwa Powiatowego (przy skrzyżowaniu ulic A. Asnyka i Mieszka I),

- Osiedle Kopernika: przy skrzyżowaniu ul. Jesionowej (pętla autobusowa).

Przepraszamy za utrudnienia.

Już 13 kwietnia w Gemini Park wydarzenie ekologiczne organizowane w ramach obchodów międzynarodowego Dnia Ziemi – piknik Wybbieram czyste miasto.

W programie przewidziane są warsztaty ekologiczne dla dzieci, podczas których uczestnicy będą mogli przygotować ekologiczne torby, ekologiczne mydełka i inne recyklingowe przedmioty w duchu zero waste. Na zainteresowanych czeka także szereg innych atrakcji: gry, zabawy i zajęcia ruchowe, punkt wymiany roślin doniczkowych wraz ze wspólnym sadzeniem roślinek. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami.

Piknik zostanie poprzedzony wspólnym porannym sprzątaniem terenów poszczególnych rad osiedli.

 

Zapraszamy do Gemini Park w godz. 12-18.

Świętuj z nami Dzień Ziemi!

Wydział Gospodarki Odpadami

Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Pomoc dla ośrodków opiekuńczych w regionie i schronisk dla bezdomnych zwierząt – taki cel przyświeca kolejnej edycji akcji Żyjące Książki, która odbędzie się już 25 maja w Galerii SFERA. Cykliczne wydarzenie organizowane z inicjatywy Fundacji Ekologiczną ARKA cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Bielska-Białej. Dzięki poprzednim kiermaszom udało się zebrać środki finansowe na cele charytatywne, a także stworzyć żyjące biblioteczki dla dzieci – w sumie już 14.

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta - Jarosława Klimaszewskiego. 

Pomysł stworzenia żyjących biblioteczek to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA. Nad pierwszym projektem pracowali nie tylko fachowcy, lecz także mieszkańcy Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 5 w Bielsku-Białej, w której powstała biblioteczka. Regał został zbudowany przy użyciu materiałów z recyklingu, a na półkach znalazły się książki pochodzące ze zbiórki zorganizowanej w ramach akcji Żyjące Książki.

„ŻYJĄCE KSIĄŻKI” to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA, która łączy w sobie kilka aspektów, taki jak: ochrona środowiska, edukacja kulturalna i pomoc społeczna. Zbieramy w całej Polsce od uczestników akcji (osoby prywatne, szkoły, firmy, instytucje) niepotrzebne książki, organizujemy kiermasze, dając im „drugie życie”, a zebrane środki w całości przeznaczamy na realną i konkretną pomoc.

Partnerzy akcji

Galeria Sfera, Urząd Miasta Bielska-Białej, Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.

Uprzejmie informujemy, że do końca czerwca br. zostały zarezerwowane wszystkie terminy na realizacje tzw. usługi dodatkowej obejmującej podstawienie, odbiór oraz transport do PSZOK kontenera.

W przypadku złożenia do tut. Urzędu formularza zamówienia ww. usługi, właściciel nieruchomości zostanie poinformowany, iż na chwilę obecną nie będzie ona możliwa do realizacji. Jednocześnie informujemy, że w przypadku zwolnienia terminu przypadającego do końca czerwca br., osoba zainteresowana zostanie poinformowana o ewentualnej możliwości skorzystania z usługi.

Ponadto informujemy, że aktualnie trwają prace nad zmianami w prawie miejscowym, obejmującym świadczenie usług dodatkowych oraz nowych formularzy zamówienia przedmiotowych usług, które będą obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

Tłusty Czwartek to wyjątkowy dzień dla wszystkich, którzy uwielbiają słodkie desery . Właśnie tego dnia każdy zajada się pączkami, nie licząc kalorii. Święto pączków zbliża się wielkimi krokami. Czy wiesz kiedy przypada Tłusty Czwartek w tym roku?  Pamiętaj, że po smażeniu pączków lub faworków zużyty olej (ostygnięty !) należy przelać do plastikowej butelki i zanieść do najbliższego pojemnika w naszej gminie. Pojemniki przeznaczone do segregacji tego typu oleju mają kolor czarno-pomarańczowy 😊. Wszystkie lokalizacje pojemników wskazane są na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/.

 

Dziękujemy, że segregujecie zużyty olej jadalny razem z nami !

#tlustyczwartek
#swietujznami
#segregujolej
#segregujolejznami

 

 

    tłusty czwartek co zrobić z olejemTłusty czwartek 08.02.2024

   Ruszają wiosenne mobilne zbiórki elektroodpadów. 

   W miejscu zbiórki zostanie podstawiony specjalny samochód, w którym pracownicy Spółki Biosystem będą przyjmowali elektrośmieci. Podczas zbiórki mieszkańcy będą mogli pozbyć się problemowych odpadów, między innymi takich jak: 

  • agd, od dużych (lodówki, zamrażarki, zmywarki, kuchenki elektryczne, odkurzacze itp.) po najdrobniejsze (takie jak suszarka do włosów, lampka biurkowa, grzałka elektryczna, toster czy lokówka), 
  • rtv (telewizory, tonery, radia, magnetofony, głośniki, telefony komórkowe, monitory, klawiatury komputerowe itp.), 
  • i innych (np. kabli elektrycznych, ładowarek, baterii).

     Link do listy zbiórek ---> zbiórki_elektrośmieci_wiosna_2024.pdf (bielsko-biala.pl)


      Dodatkowo przypominamy, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać bezpłatnie: 

  • do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie Bielska-Białej (ul. Krakowska 315d i ul. Straconki 1),

 

      Więcej informacji o elektroodpadach: https://czystemiasto.bielsko-biala.pl/jak-segregowac-odpady/elektroodpady

W Polsce okres Majówki kojarzy się z rozpoczęciem wyczekanego sezonu grillowego. Produktem, którego nie może zabraknąć podczas przygotowań do grillowania jest olej, który przyda się zarówno do zamarynowania mięsa🥩, ziemniaków🥔, jak i do przygotowania sosów do wiosennych sałatek 🥗. Nadmiar zużytego oleju najlepiej przelać do butelki PET, a wypełnioną w całości, oddać do czarno-pomarańczowego pojemnika przeznaczonego do segregacji zużytych olei jadalnych. Znajdziecie je w swojej okolicy 😊
Udanej Majówki!

Z Nowym Rokiem - nowe wyzwania! W Polsce aktualnie rozmieszczonych jest około 750 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju. Pamiętaj, że segregacja tego rodzaju odpadu, jest bardzo ważna i sprzyja naszemu środowisku . Chcesz dowiedzieć się w gdzie w Twojej gminie zostały rozmieszczone takie pojemniki? Zapraszamy na stronę internetową www.segregujolej.pl a w zakładce "Mapa" znajdziesz wszystkie punkty, gdzie można oddać zużyty olej jadalny  .

Do segregacji nie potrzebujesz niczego specjalnego. Wystarczy zwykła butelka PET z zakrętką, najlepiej z szerszą szyjką. Miej pod ręką również papierowy ręcznik lub lejek. Pełną butelkę zanieś do najbliższego pojemnika.

Pamiętaj, że liczy się każda kropla!

 

 

Post_grafika_01-2024.png