plakat sm 4x5

 

Nie mówimy jak być eko odkryj to samodzielnie!
Nowa wystawa o ekologii w Bielsku-Białej


W Punkcie 11 (ul. 11 Listopada 24) można już eksperymentować i uczyć się, jak dbać o planetę. Niesztampowa wystawa o ekologii – EkoEksperymentarium – pozwala sprawdzić, jak nasze codzienne, małe czynności mogą pomóc środowisku. EkoEksperymentarium jest zbudowane na planie mieszkania: w salonie łapiemy wampiry energetyczne i poznajemy sposoby na oszczędzanie prądu, w łazience wykorzystujemy każdą kroplę wody, w kuchni dzielimy się sposobami na gotowanie less waste, a w sypialni przeglądamy rzeczy i zastanawiamy nad tym, dlaczego warto mieć mniej. Poprzez świetną zabawę mali i duzi odkrywcy poznają sprytne sposoby na to, jak być eko na co dzień.

– EkoEksperymentarium to wystawa do eksperymentowania, a nie tylko oglądania. Uczestnicy mogą samodzielnie sprawdzić, co się stanie, jeśli obniżą temperaturę w domu albo przestaną kupować butelkowaną wodę. Poznają też ważne dane i łatwe triki na ograniczanie zużycia zasobów – mówi Małgosia Żmijska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.W mieszkaniu, zaaranżowanym intrygującymi ilustracjami Pawła Szlotawy, omawiamy ważne ekologiczne kwestie oraz to, jak we własnym domu możemy dbać o siebie i środowisko. Trudno jest zmienić nawyki, to żadna tajemnica, dlatego podpowiadamy proste sposoby na to, jak być eko i ułatwić sobie życie.

W ramach projektu powstała również NIEMAPA BIELSKO-BIAŁA EKOMIASTO - przewodnik, zilustrowany przez Maćka Blaźniaka, który zachęca do odkrywania zielonego Bielska i poznawania miejskich inicjatyw wspierających środowisko. Niemapę można odebrać za darmo w Punkcie 11 oraz pobrać ze strony www.niemapa.pl.

Chcemy, aby edukacja ekologiczna w naszym mieście była jak najbardziej atrakcyjna, a przez to efektywna, stąd poszukiwanie różnorodnych form przekazywania wiedzy – mówi Jarosław Klimaszewski, Prezydent Miasta Bielska-Białej. Co roku sięgamy po inne rozwiązania. W okresie pandemii przenieśliśmy działania do Internetu, gdzie zaangażowaliśmy całe rodziny do ekologicznej grywalizacji „EKOBIELSZCZANIN”. W tym roku zachęcamy do spaceru po ul. 11 Listopada i wstąpienia do Punktu 11, gdzie dzięki doświadczalnej wystawie będzie można przekonać się, że małe działania dają duże efekty. Dodatkowym elementem wystawy będą warsztaty ekologiczne, o których mieszkańcy będą na bieżąco informowani, a na które już teraz serdecznie zapraszam.

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium, składającego się z portalu z grami oraz interaktywnymi lekcjami o klimacie dla młodzieży (www.ekoeksperymentarium.pl).


Program EkoEksperymentarium skutecznie dociera do polskich szkół i przedszkoli, a teraz zapraszamy do ekozabawy całe rodziny, które na wystawie poprzez doświadczanie odkryją, jak zmienić codzienne nawyki i dbać o planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np. odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie, co robić, żeby nie szkodzić środowisku – mówi Joanna Studzińska, kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.


Na wystawę zapraszamy od 10 marca do 5 maja 2023 roku do Punktu 11 (ul. 11 Listopada 24, Bielsko-Biała). Dotychczas wystawa gościła w Muzeum Miasta Gdyni, Galerii BWA Wrocław Główny oraz Muzeum Warszawskiej Pragi gdzie zobaczyło ją ponad 14 tysięcy małych i dużych ekoeksperymentatorów!

  • Edukacja ekologiczna i klimatyczna to jeden z najważniejszych obszarów działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wystawa EkoEksperymentarium realizuje tę misję poprzez zabawę. Rozwiązując zadania i zagadki dzieci z ochotą uczą się jak oszczędzać energię i wodę, a także dlaczego należy segregować odpady. Później przenoszą właściwe zachowania do codziennego życia swoich rodzinSergiusz Kieruzel, Dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji.
  • EkoEksperymentarium to niewątpliwie bardzo wartościowa i potrzebna inicjatywa, dzięki której można budować świadomość i kształtować proekologiczne postawy. Przystępny i ciekawy przekaz pozwala na dogłębne zrozumienie zagadnień, jednocześnie, aktywizując odbiorców do krytycznej refleksji.– dodaje Marzenna Guz-Vetter, p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.


Patronem projektu jest Minister Klimatu i Środowiska, a wystawa została dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Współorganizatorami finansującymi przedsięwzięcie są Urząd Miejski w Bielsku-Białej i Punkt 11 oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, a także Partner wystawy firma Interzero. Projekt wymyśliły i realizują Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska razem z kolektywem Mamy Projekt. Ilustracje przygotował Paweł Szlotawa, aranżacją przestrzeni zajęło się Studio Gdyby, a wystawę wykonała Czapla Dekor. Koordynacją i produkcją zajęła się Joanna Kurkiewicz.