Już po raz trzeci w tym roku Galeria SFERA oraz Fundacja Ekologiczna ARKA organizują akcję Żyjące Książki, której celem jest wsparcie domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz schronisk dla bezdomnych zwierząt. Kiermasz książek używanych odbędzie się 29 kwietnia, a jego celem – oprócz zebrania środków finansowych na cele charytatywne – jest utworzenie żyjących biblioteczek dla dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta - Jarosława Klimaszewskiego. 

W jaki sposób pomóc?

Uczestnictwo w akcji jest niezwykle proste i ogranicza się do trzech prostych kroków. Po pierwsze, już dziś można przynosić książki do Punktu Informacyjnego Galerii I w godzinach od 9:00 do 21:00. Po drugie, przyjść na kiermasz charytatywny, który odbędzie się 29 kwietnia w Foyer Galerii II. Po trzecie, zakupić interesującą nas książkę i w ten sposób wspierać organizacje, które pomagają potrzebującym. 

Organizatorzy proszą o przynoszenie na kiermasz książek używanych w dobrym stanie, które są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Baner Żyjące Książki na FB

Pomysł stworzenia żyjących biblioteczek to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA. Nad pierwszym projektem pracowali nie tylko fachowcy, lecz także mieszkańcy Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 5 w Bielsku-Białej, w której powstała biblioteczka. Regał został zbudowany przy użyciu materiałów z recyklingu, a na półkach znalazły się książki pochodzące ze zbiórki zorganizowanej w ramach akcji Żyjące Książki. - Patrząc na sukces i ważny wymiar społeczny tego projektu, nie mamy wątpliwości, że będzie on naszą lokalną tradycją. Już teraz mogę zdradzić, że kolejna żyjąca biblioteczka powstanie w Świetlicy „Kraina Narnii” – mówi Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji ARKA.

Dzięki tej akcji ratujemy książki i wspieramy ważne cele. Nie byłoby to możliwe bez ogromnego zaangażowania mieszkańców naszego miasta, za które serdecznie dziękujemy. Mam nadzieję, że kolejna edycja wydarzenia również będzie cieszyła się tak dużym powodzeniem i przyczyni się do promocji czytelnictwa i troski o naszą planetę – dodaje Dagmara Gąsiorek, Marketing Manager Galerii SFERA.

 „ŻYJĄCE KSIĄŻKI” to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA, która łączy w sobie kilka aspektów, taki jak: ochrona środowiska, edukacja kulturalna i pomoc społeczna. Zbieramy w całej Polsce od uczestników akcji (osoby prywatne, szkoły, firmy, instytucje) niepotrzebne książki, organizujemy kiermasze, dając im „drugie życie”, a zebrane środki w całości przeznaczamy na realną i konkretną pomoc.

Podczas 5 lat akcji:

  • 318 835 osób wzięło udział w działaniach edukacyjnych,
  • 103 857 książkom „daliśmy drugie życie”,
  • 11 860 dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych wsparliśmy.
  • 59 leczonych bezdomnych zwierząt
  • 20 ton 250 kilogramów warzyw dla zwierząt w schroniskach

Akcja ŻYJĄCE KSIĄŻKI to  ogólnopolska zbiórka książek na cele społeczne. To także duże działanie edukacyjne, w którym każdego roku uczestniczy prawie 100 tysięcy dzieci i młodzieży. Na przykładzie książek uczymy ich nowoczesnej edukacji odpadowej. Przecież każda książka (tak jak każda inna rzecz), której „dajemy drugie życie”, to oszczędność surowców, energii, wody i mniejsza emisja CO2.

Kiermasz używanych książek odbywa się w największej galerii handlowej na Podbeskidziu już od ponad 5 lat. Pierwsze wydarzenie w 2023 roku w odświeżonej formule spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców, czego potwierdzeniem jest zebrana kwota 4 740 zł, która została przekazana m.in. na zakup warzyw dla zwierząt z przytuliska „Przystań Ocalenie”.

Partnerzy akcji

Galeria Sfera, Urząd Miasta Bielska-Białej, Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Rekopol, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.