ŻYJĄCE KSIĄŻKI dla ludzi, zwierząt, środowiska

Pomoc dla ośrodków opiekuńczych w regionie i schronisk dla bezdomnych zwierząt – taki cel przyświeca czwartej edycji akcji Żyjące Książki, która odbędzie się już 27 maja w Galerii SFERA. Cykliczne wydarzenie organizowane z inicjatywy Fundacji Ekologicznej ARKA cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców Bielska-Białej. Dzięki poprzednim kiermaszom udało się zebrać środki finansowe na cele charytatywne, a także stworzyć żyjące biblioteczki dla dzieci.

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta - Jarosława Klimaszewskiego. 

Znak Żyjące Książki

Pomysł stworzenia żyjących biblioteczek to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA. Nad pierwszym projektem pracowali nie tylko fachowcy, lecz także mieszkańcy Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 5 w Bielsku-Białej, w której powstała biblioteczka. Regał został zbudowany przy użyciu materiałów z recyklingu, a na półkach znalazły się książki pochodzące ze zbiórki zorganizowanej w ramach akcji Żyjące Książki. - Patrząc na sukces i ważny wymiar społeczny tego projektu, nie mamy wątpliwości, że będzie on naszą lokalną tradycją. Już teraz mogę zdradzić, że kolejna żyjąca biblioteczka w Bielsku-Białej, już trzecia,  powstanie w Świetlicy „Nad dachami” – mówi Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji ARKA.

„ŻYJĄCE KSIĄŻKI” to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA, która łączy w sobie kilka aspektów, taki jak: ochrona środowiska, edukacja kulturalna i pomoc społeczna. Zbieramy w całej Polsce od uczestników akcji (osoby prywatne, szkoły, firmy, instytucje) niepotrzebne książki, organizujemy kiermasze, dając im „drugie życie”, a zebrane środki w całości przeznaczamy na realną i konkretną pomoc.

Organizatorzy proszą o przynoszenie na kiermasz książek używanych w dobrym stanie, które są przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Partnerzy akcji

Galeria Sfera, Urząd Miasta Bielska-Białej, Grupa Kęty, Aluprof, Alupol, Rekopol, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.