Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej realizuje kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do mieszkańców mającą na celu wskazanie jak ważna jest selektywna zbiórka odpadów komunalnych u źródła, a także uświadamianie mieszkańców na temat ich wpływu na system gospodarki odpadami oraz przedstawienie prawidłowych postaw ekologicznych.  Podejmowane działania mają również za zadanie rozpowszechniać wiedzę na temat możliwości bezpłatnego oddawania odpadów problemowych w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

 

Recykling zaczyna się w domu!

Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru oraz innych tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane stają się wartościowym surowcem. Jeżeli oddzielimy odpady surowcowe od resztek jedzenia, to dajemy im na to szansę. Nie myjmy opakowań przed wyrzuceniem, wystarczy, że je opróżnimy. Śmieci surowcowe są czyszczone mechanicznie w naszej bielskiej sortowni. Butelka, słoik, puszka, karton i inne opakowania to nie odpady zmieszane. Niestety, wciąż zbyt dużo tego typu surowców, które są świetnym materiałem do recyklingu, trafia do pozostałości po segregacji. W efekcie, zbyt dużo cennych produktów, których nie da się już przetworzyć wypełnia składowisko odpadów w naszym mieście. Sytuacja ta generuje wzrost kosztów związanych z tzw. opłatą marszałkowską czyli opłatą za korzystanie ze środowiska. 

O recyklingu powinniśmy pomyśleć już na etapie robienia zakupów. Kupujmy rozsądnie, tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Unikajmy zbędnych wielomateriałowych opakowań, bądź wybierajmy opakowania biodegradowalne i nadające się do odzysku. Do sklepu zabierajmy ze sobą torby wielorazowego użytku. A podczas segregacji w domu, pamiętajmy o zasadzie: 

Papier – niebieski,

Szkło – zielony,  

Metale i Tworzywa Sztuczne – żółty.

Segregacja ma znaczenie!

 

Na PSZOK z tym!

W naszych gospodarstwach powstaje wiele tzw. odpadów problemowych, czyli odpadów których nie możemy wrzucać do przydomowych pojemników. Jednym z rodzajów takich odpadów są elektrośmieci czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny: sprzęty RTV i AGD, zepsute komputery, pralki, lodówki, roboty kuchenne, ładowarki, a także urządzenia i zabawki na baterie. Śmieci elektryczne można wyrzucać również do charakterystycznych czerwonych pojemników, które rozlokowane są na terenie Bielska-Białej. Do pojemników można bezpośrednio wyrzucać przedmioty, których rozmiar nie przekracza 50 cm. Odpady problemowe to także zużyte meble, materace, odpady po remoncie, a także niebezpieczne: leki, chemikalia, baterie, świetlówki i żarówki. Są to śmieci szkodliwe dla środowiska i nie powinny trafiać do przydomowych pojemników. Oddajmy je do PSZOK. 

W Bielsku-Białej znajdują się dwa czynne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na ul. Krakowskiej obok wjazdu na wagę ZGO oraz na ul. Straconki – przy rondzie obok Gemini Park. W budowie jest trzeci PSZOK przy ul. Szyprów w Wapienicy w okolicy drogi S1.

Przeterminowane leki można także wyrzucać do specjalnych pojemników znajdujących się w wielu aptekach na terenie miasta. Natomiast odpady wielkogabarytowe możemy wystawiać do odbioru przed nieruchomością w terminach wyznaczonych w harmonogramie - 4 razy w roku w zabudowie jednorodzinnej i 12 razy w roku w zabudowie wielorodzinnej. Pamiętajmy, że do odpadów wielkogabarytowych nie zaliczamy gruzu, wyposażenia łazienek, opon i elektrośmieci. Części samochodowe to z kolei odpad niekomunalny, który powinien trafić na stację demontażu pojazdów.  

 

Życie w duchu less waste

Często zapominamy, ze to co dla nas stało się odpadem, dla kogoś innego może okazać się przydatnym przedmiotem. Meble, zabawki i akcesoria dla dzieci, ubrania, sprzęt sportowy, książki - nie potrzebujesz? Podaj dalej! Wymieniajmy lub oddawajmy zbędne rzeczy. Dajmy im szansę na drugie życie. Takie przedmioty możemy bezpłatnie przekazać do ponownego użytku w Punktach „Drugie Życie” zlokalizowanych na terenie bielskich PSZOK-ów, prowadzonych przez Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej.

 

 

Szanujmy swoich współmieszkańców

Jednym z głównych problemów gmin w Polsce w zakresie gospodarki odpadami jest szczelność systemu. Obecnie około 14 tys. Bielszczan nie płaci za wywóz śmieci. Oznacza to, że ci co uczciwie regulują swoje należności muszą zapłacić więcej. Mimo podejmowanych działań kontrolnych przez Wydział Gospodarki Odpadami we współpracy ze Strażą Miejską w Bielsku-Białej, problem wciąż jest zdecydowanie zauważalny. Unikanie opłat za śmieci powoduje, że brakuje środków na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Z przeprowadzonych analiz wynika, że zgłaszanie w deklaracjach faktycznej liczby osób zamieszkujących nasze gospodarstwa domowe pozwoli na obniżenie opłat za śmieci. Dbajmy o rozsądne wydawanie naszych wspólnych pieniędzy.