W naszej aplikacji "WyBBieram Czyste Miasto" została zaktualizowana sekcja "Jak sortować", w której zawarto informacje, co należy do tekstyliów i jak z nimi postępować.
Od 1 stycznia 2025 r. gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadków tekstylnych. To oznacza, że w PSZOKach, a więc Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, można oddać zużyte materiały tekstylne, odzież i obuwie. W każdej gminie powinien być przynajmniej jeden taki punkt. W Bielsku-Białej funkcjonują trzy punkty PSZOK.
SEGREGACJA TEKSTYLIÓW OBEJMUJE:
-
zużytą odzież,
-
obuwie,
-
pościel,
-
zasłony i firany,
-
ręczniki i szmatki,
-
obrusy,
-
koce,
-
bieliznę,
-
skarpetki,
-
rękawiczki,
-
czapki,
-
szaliki,
-
portfele,
-
torebki,
-
paski,
-
galanterię skórzaną,
-
plecaki,
-
pluszowe zabawki,
-
dywaniki.
NIE WRZUCAMY:
-
tekstyliów i odzieży zawilgoconej, zabłoconej i zabrudzonej np. olejem, aby nie gniła i nie pleśniała w oczekiwaniu na przetworzenie.
DOBRE PRAKTYKI:
-
Naprawiaj zamiast wyrzucać - stosuj domowy recykling, zaceruj dziurę, przyszyj guzik, odśwież ubranie zamiast kupować nowe.
-
Dawaj drugie życie - przerób stary t-shirt na ściereczki, uszyj eko torbę na zakupy i woreczki na owoce i warzywa, twórz własne projekty DIY - ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.
-
Kupuj mniej ale lepiej - wybieraj produkty z wysokiej jakości materiałów, które posłużą na lata.
-
Wymieniaj się - organizuj wymianę odzieży z rodziną, przyjaciółmi i sąsiadami.
-
Korzystaj z kontenerów na odzież używaną - rozmieszczonych na terenie naszego miasta, z których tekstylia i odzież przeznaczone są do recyklingu.
-
Wspieraj organizacje charytatywne - przekaż ubrania w dobrym stanie potrzebującym, obdaruj niepotrzebnymi tekstyliami schronisko dla zwierząt.
Czy wiesz, że:
Obecnie około 78 % pokonsumenckich odpadów włókienniczych, obejmujących odzież i obuwie oraz wyroby włókiennicze używane w gospodarstwach domowych i techniczne wyroby włókiennicze, nie jest zbieranych selektywnie. To oznacza, że trafiają one do zmieszanych odpadów z gospodarstw domowych, przeznaczonych do spalenia lub składowania. To szkodzi środowisku. Ten problem dotyczy zarówno krajów UE i państw trzecich, a skutkiem są m.in. wysokie poziomy emisji gazów cieplarnianych, duże zużycie wody czy zanieczyszczenia gruntów.
Wiele firm i organizacji tworząc innowacyjne rozwiązania w dziedzinie tekstyliów istotnie wspiera praktyki recyklingowe. Jednym z przykładów jest recykling materiałów takich jak bawełna, wełna czy poliester w celu produkcji nowych tkanin oraz produktów. Istnieją również firmy, które oferują usługi przyjmowania zużytych ubrań od klientów i ich przetwarzania w nowe produkty lub odnawianie i sprzedawanie w niższej cenie.
Ponadto istotną rolę w przeciwdziałaniu powstawaniu odpadów tekstyliów ma odpowiedzialne podejście do konsumpcji. Należy zwracać uwagę na jakość i trwałość produktów oraz zdecydować się na ubrania wykonane z recyklingowanych materiałów. Warto promować minimalizm i świadomą konsumpcję, zachęcając do kupowania tylko tych rzeczy, które są nam naprawdę potrzebne.
Mimo rosnącej popularności, recykling tekstyliów napotyka również pewne wyzwania. Jednym z nich jest duże zróżnicowanie materiałów, z których wykonane są ubrania. Różnorodność tkanin i włókien utrudnia ich przetwarzanie i recykling. Dodatkowo, niektóre procesy recyklingowe mogą generować odpady, które wymagają dodatkowego przetwarzania. Właściwe sortowanie i segregacja odpadów tekstylnych są zatem niezbędne dla zapewnienia skutecznego recyklingu.
PAMIĘTAJ! NIE WYRZUCAJ TEKSTYLIÓW DO ODPADÓW ZMIESZANYCH!
Prawidłowa segregacja ma ogromne znaczenie dla środowiska i naszej przyszłości.
Zrób pierwszy krok i segreguj tekstylia - wybierz czyste miasto.
Każde ubranie ma wartość, nawet wtedy kiedy przestaje być modne!
Dlaczego warto segregować tekstylia:
-
Ograniczenie odpadów na wysypiskach: każdego roku miliony ton ubrań trafiają na wysypiska, gdzie rozkładają się latami, zanieczyszczając środowisko.
-
Oszczędzanie surowców naturalnych: recykling tekstyliów zmniejsza zużycie wody i energii potrzebnych do produkcji nowych materiałów.
-
Więcej odzysku: recykling tekstyliów pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na nowe materiały, takie jak bawełna czy poliester, stare ubrania mogą być przerabiane na nowe materiały np. izolacje, szmatki tekstylne, włókna.
-
Zmniejszenie emisji CO2: przetwarzanie i ponowne wykorzystanie tekstyliów pomagają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych generowane przy produkcji nowych ubrań.