Od 22 czerwca do 21 sierpnia 2023 r. prowadzone były konsultacje społeczne z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi dotyczące częstotliwości odbioru bioodpadów, metali i tworzyw sztucznych, odpadów zielonych oraz budowy trzeciego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy mogli zgłaszać swoje opinie i uwagi za pośrednictwem ankiety w formie pisemnej lub elektronicznej.

Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem bielszczan - w trakcie ich trwania złożono 1 335 ankiet. Poniżej przedstawiamy wyniki ww. konsultacji:

 

 

 

PYTANIE I:

1 kopia kopia kopia

 

Tłusty Czwartek to wyjątkowy dzień dla wszystkich, którzy uwielbiają słodkie desery . Właśnie tego dnia każdy zajada się pączkami, nie licząc kalorii. Święto pączków zbliża się wielkimi krokami. Czy wiesz kiedy przypada Tłusty Czwartek w tym roku?  Pamiętaj, że po smażeniu pączków lub faworków zużyty olej (ostygnięty !) należy przelać do plastikowej butelki i zanieść do najbliższego pojemnika w naszej gminie. Pojemniki przeznaczone do segregacji tego typu oleju mają kolor czarno-pomarańczowy 😊. Wszystkie lokalizacje pojemników wskazane są na stronie https://www.segregujolej.pl/mapa/.

 

Dziękujemy, że segregujecie zużyty olej jadalny razem z nami !

#tlustyczwartek
#swietujznami
#segregujolej
#segregujolejznami

 

 

    tłusty czwartek co zrobić z olejemTłusty czwartek 08.02.2024

Poprzez regularną edukację dzieci w szkołach można przekazać kluczowe informacje o tym, jak nieprawidłowo składowane odpady wpływają na środowisko naturalne i stan zdrowia człowieka. Już kilkuletnie dzieci w szkołach powinny mieć świadomość, jak segregować śmieci i oleje jadalne. To podstawa, aby ochronić środowisko przed nadmiernym zanieczyszczeniem. Zobacz, jak przygotować program edukacyjny dla dzieci, aby przekazać im kluczowe informacje na temat segregacji olejów jadalnych i innych odpadów produkowanych w gospodarstwach domowych.

oleje.jpg

 

Jak przygotować placówkę edukacyjną do nauczania dzieci o segregacji odpadów?

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań związanych z uświadomieniem dzieci w szkołach, jak ważna jest segregacja olejów jadalnych i innych odpadów, warto stworzyć wydajny program edukacyjny. Oto kilka kwestii, które trzeba ustalić, aby przekazywanie informacji w szkołach na temat recyklingu miało sens:

  • określ, z czego powinien składać się program związany z edukacją o recyklingu,
  • zbierz zespół kompetentnych osób, które zajmą się rozszerzaniem wiedzy u dzieci,
  • postaraj się przeprowadzić audyt ekologiczny w placówce edukacyjnej – być może w ramach zajęć warto wprowadzić zmiany w szkole,
  • ustal jasne cele do osiągnięcia.

Zatem od czego zacząć edukację dzieci na temat segregacji olejów jadalnych i innych odpadów wpływających negatywnie na środowisko naturalne? Należy zacząć od zapoznania się ze źródłem problemu oraz zdobycia kluczowych informacji o tym, jak prawidłowo składować odpady.

Z Nowym Rokiem - nowe wyzwania! W Polsce aktualnie rozmieszczonych jest około 750 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju. Pamiętaj, że segregacja tego rodzaju odpadu, jest bardzo ważna i sprzyja naszemu środowisku . Chcesz dowiedzieć się w gdzie w Twojej gminie zostały rozmieszczone takie pojemniki? Zapraszamy na stronę internetową www.segregujolej.pl a w zakładce "Mapa" znajdziesz wszystkie punkty, gdzie można oddać zużyty olej jadalny  .

Do segregacji nie potrzebujesz niczego specjalnego. Wystarczy zwykła butelka PET z zakrętką, najlepiej z szerszą szyjką. Miej pod ręką również papierowy ręcznik lub lejek. Pełną butelkę zanieś do najbliższego pojemnika.

Pamiętaj, że liczy się każda kropla!

 

 

Post_grafika_01-2024.png

2 września zapraszamy do Galerii SFERA na Kiermasz Charytatywny Zabawek. Tym razem całkowity dochód z kiermaszu trafi do organizacji PRZYSTAŃ OCALENIE.

Akcja to kolejny pomysł wpisujący się w program edukacyjny „Rzecz dla zwierząt” https://rzeczydlazwierzat.pl/ , w którym zachęca się do nowoczesnego i odpowiedzialnego podejścia do naszych odpadów. Wiele rzeczy możemy naprawić lub przekazać organizacji społecznej.  Coraz bardziej popularne jest podejście do naszych odpadów według zasady 5R, a jedną z tych zasad jest REUSE, czyli używanie rzeczy ponownie. Zasada ta przypomina, że można użyć wykorzystane już przedmioty w inny, kreatywny sposób.  W ten sposób budujemy kulturę produkcji mniejszej liczby odpadów i wpływamy na stan naszej planety.

Kiermasz 2023

5 września 2023 r. ruszają mobilne zbiórki elektroodpadów. 

W miejscu zbiórki zostanie podstawiony specjalny samochód, w którym pracownicy Spółki Biosystem będą przyjmowali elektrośmieci. Podczas zbiórki mieszkańcy będą mogli pozbyć się problemowych odpadów, między innymi takich jak: 

  • agd, od dużych (lodówki, zamrażarki, zmywarki, kuchenki elektryczne, odkurzacze itp.) po najdrobniejsze (takie jak suszarka do włosów, lampka biurkowa, grzałka elektryczna, toster czy lokówka), 
  • rtv (telewizory, tonery, radia, magnetofony, głośniki, telefony komórkowe, monitory, klawiatury komputerowe itp.), 
  • i innych (np. kabli elektrycznych, ładowarek, baterii). 

    Dodatkowo przypominamy, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny można oddać bezpłatnie: